İskenderun Marina Kompleksi ve Kıyı Bandı Düzenleme Projeleri

  • Tip: Karma Kullanımlı Yapı, Kentsel Tasarım

  • İşveren: Hatay Büyükşehir Belediyesi

  • Toplam Alan: 196.500 m²

  • Konum: İskenderun, Hatay / Türkiye

  • Proje Ekibi: M. Ebru Erdönmez, Burak Haznedar, F. Türköz Haznedar, C. Mustafa Çetindaş, Rabia Ucay, Betül Yılmaz

Akdeniz kıyısında, bulunduğu körfeze de adını veren İskenderun kent merkezinin Akdeniz ile buluştuğu noktada yer alan 196.500 m² alanda kurulu kompleks 28.000 m² kapalı alana sahiptir. Kentin odağı olan tören alanı üzerinden kent merkezini doğu-batı yönünde kuvvetli bir şekilde bağlayacak olan ticaret aksı ile bir bütün olarak ele alınan İskenderun Marina, 300 yatlık kara, 300 yatlık da deniz bağlama alanları ve bakım ünitelerinin yanı sıra gümrüklü bir liman bölgesi, Çok Amaçlı Salon, Yat Kulübü, Sosyal Kullanım Alanları barındırmaktadır. 

İskenderun Marina Vaziyet Planı

İskenderun Marina Vaziyet Planı

Marina alanı kent merkezi alanlarının kopukluklarını da giderecek, yoğun olarak kullanılan merkezi iş alanı bölgesi ihtiyaçlarına cevap veren bir rekreasyon alanı olarak hizmet verecektir. Bununla birlikte, açık otopark alanlarının da kıyı bandı düzenlemesine entegre edilmesiyle birlikte marina alanı ve İskenderun kıyı bandı bir çekim merkezi olarak ön plana çıkacaktır.

İskenderun Marina Kompleksi ve Kıyı Bandı Düzenleme Projelerinin lansmanı Fransa'nın Cannes kentinde, 29. Mipim Gayrimenkul Fuarı kapsamında Hatay standında yapılmıştır.

 

Projeye Ait Görseller 

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.

TEB Mimarlık’ın yazılı izni olmadan ilgili içeriğin tümü veya bir kısmı işlenemez, kopyalanamaz, iletilemez, yayılamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, kullanılamaz.