Samandıra Alışveriş Merkezi, Rezidans, Ofis, Otel ve Kongre Merkezi

  • Tip: Karma Kullanımlı Yapı
  • İşveren: Bautek
  • Yapı Toplam Alanı: 276.365 m²
  • Konum: Samandıra, İstanbul / Türkiye
  • Proje Ekibi: F. Türköz Haznedar, M. Ebru Erdönmez, Burak Haznedar 

Proje alanı TEM bağlantı yolunun üzerinde bulunmakta, alana kolay giriş ve güvenli çıkış sağlanabilmektedir. Toplayıcı caddelerde ulaşımı mevcut olup ulaşım rotası müşterilere, çalışanlara ve servis araçlarına kolay ve konforlu bir ulaşım olanağı sunmaktadır. Proje, konumu itibariyle karayolundan iyi bir görünürlülüğe sahip bu arazideki tasarımı, önemli bir hedef odaklı merkez olacak, İstanbul’un tüm bölgelerinden müşteri ve ziyaretçi çekecek ve yakın çevresinin daha da fazla gelişmesinde olumlu katkıları olacak şekilde kurgulanmıştır.

Farklı fonksiyon ve kullanım alanlarını içerisinde barındıran projede, birbirlerine entegre edilmiş alışveriş, konferans, eğlence, otel, konut, rekreatif ve kültürel alanlar ile tüm ticari bileşenleri destekleyecek mekânlar yer almaktadır. Karma kullanımlı olarak tasarlanan projede alışveriş merkezine entegre edilmiş olan otel, ofis ve konut fonksiyonları üçüncü boyutta yükselerek farklılaşan binalarda, sosyal kullanım alanları ile güçlü bir ilişkiye sahip olacak şekilde çözülmüştür.

Optimal olarak tasarlanan açık ve kapalı alanlarda her türlü ticari aktiviteyi içinde barındıracak projede, sadece konsept ve tasarım bile bu projeyi gerçek bir deneyime dönüştürmektedir. Proje bu özellikleri ile gelecekte Anadolu Yakası’nın en önemli merkezleri arasında olacaktır. 

- Alışveriş Merkezi:

Alışveriş merkezi kavramının ortaya çıkması ve başlarda fazla farklılık ve çeşitliliği olmayan alışveriş merkezleri, pazarın olgunlaşması sonucunda ölçek ve konsept açısından farklılaşmaya başlamışlardır. Alışveriş biçimi karma kullanımlı projelerde yeni bir boyut kazanmıştır.

Alışveriş merkezi tasarımında yeralan standart ve büyük mağazalar ile bütün perakendecileri dahilinde bulundurabilecektir. Butik mağazalar, açık ve kapalı yeme - içme alanları, restaurantlar, hipermarket alanı, yetişkin ve çocuklar için kurgulanmış açık ve kapalı farklı eğlence alanları birleşince şehir için çok farklı bir alışveriş tecrübesini yanında getirecektir.

Farklı aktivitelere imkan verecek meydana ve ana giriş aksına yönlenecek şekilde tasarlanmış olan Alışveriş Merkezi bloğu, aynı zamanda ofis ve konut alanları ile de ilişkilendirilmiştir. Özellikle konut blokları ile ilişkisi, konut kullanıcılarının sinemalar başta olmak üzere Alışveriş Merkezi dahilinde yeralan tüm birimlere rahat erişilebilirlik düşünülerek oluşturulmuştur.

Sinemaların yeraldığı bölüm ana meydan ve sert zeminlerle de kuvvetli ilişki içerisinde yer almakta ve gerektiği zaman bağımsız giriş - çıkış alabilecek şekilde olup Alışveriş Merkezi’nden ayrı olarak kullanılabilmektedir. 

TEB Mimarlik - Bautek-01.jpg

- Konutlar ve Sosyal Tesis:

Proje kapsamında yer alan konut blokları; yüksek bir residence bloğu, teras ve bahçeli yatay konut bloğu yerleşimi, bu konut yerleşimine hizmet verecek sosyal ve rekreatif alanlar, restaurant ve kafeler, yarı-olimpik açık ve kapalı yüzme havuzları, buz pateni sahası, spor alanları, tenis kortları, basketbol sahaları, kapalı basketbol sahası, fitness merkezi, açık hava sineması ve kapalı sinemalar, çocuk oyun alanları ve hobi bahçeleri, açık ve kapalı otopark alanları gibi sürekli kullanım ve istendiğinde kiralanabilecek alanları da barındıracak şekilde tasarlanmıştır.

Proje arsasının, kent içindeki konumu, ulaşım yönünden çevreyollarına kısa sürede ve rahat erişimi gibi avantajları konut alanlarının tasarımda en üst düzeyde değerlendirilmiş, alanın sürekli kullanıcısı olacak olan konut kulanıcılarının kente ve kent çeperinde yeralan alanlara en kısa sürede ve en rahat şekilde yönelebilmeleri sağlanmıştır.

- Residence:

615 m2 lik alan üzerine oturmakta olan residence bloğu 30 katlı (ve tesisat katı) düşey bir blok olarak tasarlanmıştır. Konutların yerleşim alanı otobandan uzaklaştırılmış olup,  (gürültü ve egzost kirliliğinden en uzak bölgede değerlendirmek amacıyla) alışveriş merkezinin hemen arkasında yer almaktadır. Alışveriş merkezi ve önündeki meydanla da ilişkilendirilen residence bloğunda girişlerin kontrôllü olarak yapılması öngörülmektedir. Konut bloğu tasarımı dahilinde 22 farklı tipte konut tasarlanmıştır.

Aynı zamanda konutların yüksek bir blokta yeralması ile birlikte şeffaf olarak kurgulanmış terasları barındırmasıyla, yeşil dokudan uzak tutulmaması amaçlanmıştır.

Residence bloğunun kullanımına ayrılmış olan, 2 Kafe, 1 Restaurant ve 1 havuz tasarlanmıştır. Ayrıca fitness kompleksi, yarı-olimpik açık ve kapalı yüzme havuzu, kapalı ve açık sinemalar, açık ve kapalı spor alanları ve diğer rekreatif alanlar, Residence’ın ilişkilendirildiği sosyal ve fiziksel mekanlardır. 

- Teras ve Bahçeli Yatay Konut Blokları: 

2.670 m² taban alanına oturmakta olan yatay konut blokları arsa ile ilişkilendirilerek, konutların bahçeli ve teraslı konut tipleri olarak tasarlanması uygun görülmüştür. Çevresi ile ilişkisini kuvvetlendiren bu varyasyonlarla beraber yatay konut bloklarında 25 farklı konut tipine yer verilmiştir.

Konutlar monoblok bir yapı görünümünden uzak, teraslamalarla mekansal olarak çeşitlilik yaratacak şekilde arsaya yerleştirilmiştir. Bazı konut tiplerinde özel bahçe alanları ve teraslar bulunduğu gibi, bazı tiplerde de rekreatif alanlara görsel açılımlarının sağlanacağı teraslar ve balkonlar tasarlanmıştır. Kuzey cephesi hakim rüzgar yönünün poyraz olmasından dolayı, kuzey rüzgarına karşı korunacak biçimde çift cidar, ara bölgelerde kapalı teraslar ve özel yeşil alan kullanımları yaratacak şekilde düzenlenmiştir.

Konut bloklarının, yarı-olimpik açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi, açık ve kapalı sinemalar, tenis kortları, buz pateni pisti, açık ve kapalı spor alanları ile güçlü bir bağlantı kurması sağlanmıştır. Sosyal tesis alanında tasarlanan yarı-olimpik açık havuza hizmet eden restaurant ve kafe-barla ilişkisi de açık alan kurgusu ile güçlendirilmiştir.

Konut bloklarına ve sosyal tesislere ana bir güvenlik kapısından geçilerek ulaşılabilecek, açık ve kapalı otopark alanları farklı bloklarda yer alan tüm bu konutlara hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. 

TEB Mimarlik - Bautek-05.jpg

- Otel ve Kongre Merkezi: 

Otel kitlesi 17 kattan (ve 1 tesisat katından) oluşacak şekilde tasarlanmış ve 144 oda, 16 Suit oda, 3 Executive Suit oda ve 2 Kral Dairesi olmak üzere 165 odaya hizmet verecek şekilde düzenlenerek, bir kongre ve konferans oteli olarak  hizmet vermesi sağlanmıştır.

İki farklı kotu kullanacak biçimde ön ve arka cepheden olmak üzere otele giriş imkanı yaratılırken, Otel ve Kongre Merkezi, bünyesinde otel ve ofis fonksiyonları ile direkt ilişkili, aynı zamanda da bağımsız işlevlere cevap verebilecek nitelikteki farklı büyüklüklerde ve bölünebilir konferans ve toplantı salonları; 1 adet Çok Amaçlı Salon, sergi salonları ve fuar/sergileme mekânları barındıracak şekilde tasarlanarak ve kapalı otopark ile birlikte ilişkilendirilerek tasarlanmıştır.

Girişte lobi ve buna hizmet eden resepsiyon, ön büro ve servisler yer alırken, tüm genel mekanlar (restaurant, cafe, lobi bar, mağazalar, spa ve yaşam merkezi, fittnes center gibi) lobi katı ve bodrum katlarda toplanmıştır. Yine otel katlarına hizmet vermek üzere kapalı havuz ve Türk hamamı sosyal tesisleri tasarlanmıştr.

 - Ofisler:

Açık ve kapalı ofisler biçiminde otel ve konferans merkezi ile ilişkili olacak şekilde iki farklı alanda tasarlanan ofis birimleri ana meydan üzerinden giriş-çıkış alacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda ofis birimleri gerektiğinde meydan ve alışveriş merkezi ile ilişki kurabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra konferans salonları ile de fiziksel olarak bağlantısı kuvvetli bir şekilde sağlanmıştır.

Ofis birimleri için özel olarak ayrılmış kapalı otopark alanları tasarlanmıştır. İki farklı blokta yer alan ofisler için bu kapalı otopark alanlarından erişim de bu doğrultuda farklılaştırılmıştır. Ofislere yaya ve otopark girişleri kontrollü bir şekilde sağlanacak şekilde verilmiştir.

 

Projeye Ait Görseller