Arsuz Sağlıklı Yaşam Kenti ve Kıyı Alanları Yenileme Projesi

  • Tip: Sağlık Yapıları, Kentsel Tasarım

  • İşveren: Hatay Büyükşehir Belediyesi

  • Toplam Alan: 127.500 m²

  • Konum: Arsuz, Hatay / Türkiye

  • Proje Ekibi: Burak Haznedar, F. Türköz Haznedar, M. Ebru Erdönmez, C. Mustafa Çetindaş, Leyla İlman, Rabia Ucay, Betül Yılmaz

Akdeniz kıyısında önemli bir turizm potansiyeline sahip Arsuz ilçesinde planlanan sağlık kenti 127.500 m² büyüklüğünde bir alanda yer almaktadır. Mevcut arazi yapısının ve yönlenmesinin de etkisiyle sağlık kenti kurgusuna uygun olan bölgede 50.000 m² kapalı alan içerecek şekilde bağımsız sağlıklı yaşam alanları, kontrollü bakım alanları ve hemşireli bakım üniteleri gibi çeşitli seviyelerde bakım birimlerinin yanı sıra, 4 yıldızlı bir otel, golf ve tenis başta olmak üzere spor alanları, kıyı bandı ile ilişkili gezi ve rekreasyon alanları bulunmaktadır. 

Arsuz Sağlıklı Yaşam Kenti Vaziyet Planı

Arsuz Sağlıklı Yaşam Kenti Vaziyet Planı

Kamusal bir alan olan kıyı alanları ve plaj bölümleri ile de direkt bir ilişkiye sahip olan sağlıklı yaşam kenti özel kullanım alanlarının kent kullanımına da kolayca entegre olabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede sağlıklı yaşam kenti kullanıcılarının da kent alanlarını aktif olarak kullanması sağlanmakta, sosyal ilişkilerin ve birlikteliklerin her yaş grubundan tüm kullanıcılar üzerindeki olumlu etkisinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Arsuz Sağlıklı Yaşam Kent Alanları - Kamusal Kıyı Alanları İlişkisi

Arsuz Sağlıklı Yaşam Kent Alanları - Kamusal Kıyı Alanları İlişkisi

Arsuz Sağlıklı Yaşam Kenti ve Kıyı Alanları Yenileme Projesinin lansmanı Fransa'nın Cannes kentinde, 29. Mipim Gayrimenkul Fuarı kapsamında Hatay standında yapılmıştır.

 

Projeye Ait Görseller 

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.

TEB Mimarlık’ın yazılı izni olmadan ilgili içeriğin tümü veya bir kısmı işlenemez, kopyalanamaz, iletilemez, yayılamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, kullanılamaz.